Význam masáží

Masáž není jen pomoc při fyzických obtížích. Dlouho se o tom nemluvilo, ale důležitým faktem je to, že významnou měrou napomáhá i k pohodě psychické. Nejen že se při ní vyplavuje dopamin, serotonin a oxytocin, ale zaznamenáte také příliv pozitivních emocí, jako je empatie, štědrost či důvěra. A co je velmi, velmi důležité: napomáhá také sblížení a větší intimitě.

Když se na masáž podíváme v první řadě z pohledu fyzického, děje se při ní následující: pod doteky maséra se díky většímu prokrvení rychleji zotavují svaly po zátěži a zlepšuje se jejich výkonnost, srdce pracuje ekonomičtěji a zlepšuje se žilní průtok. Vyrovnaný krevní oběh má ozdravný vliv na celý organismus, od mozku až například k ledvinám. Organismus reaguje na doteky vyplavováním hormonů do krve. Zvyšuje se hladina serotoninu, dopaminu a oxytocinu, které jsou zodpovědné za Opakované výzkumy ukazují, že se při masáži snižuje hladina kortizolu a zvyšují se hladiny dopaminu, serotoninu a oxytocinu. Serotonin je  ovlivňuje především naši náladu a emoce, spánek, ale taky třeba apetit a chuť k jídlu. Pomáhá k vytváření a udržení pozitivních emocí a nálady, udržuje naši náladu v rovnováze, pomáhá nám se spánkem, zmírňuje stavy úzkosti a ulevuje od deprese, má co dělat také s pocitem hrdosti a sebevědomím. Mnoho lidí při snížené hladině serotoninu pociťuje ve zvýšené míře bolest, stres, depresi a úzkost. Dopamin, který váš mozek přirozeně produkuje, způsobuje, že se cítíte dobře. Příval dopaminu zažijete při něčem příjemném, nebo během sexu. Naopak při jeho nedostatku se budete cítit unaveně, v depresi a zjednodušeně řečeno vás život nebude bavit. A co oxytocin? Ten dostal metaforické označení jako hormon lásky, věrnosti a důvěry. Je třeba něco dodávat? :-)

Jak jsem zmínila výše, zatímco masáže zvyšují hladiny pozitivních hormonů, snižují hladinu kortizolu, což je velmi přínosné. Ten se totiž ve zvýšeném množství vylučuje zejména při akutním stresu. Rozhoduje o reakci na útok a jeho zvládnutí, je zodpovědný za některé úzkosti, pocit stresu a dokonce i paranoiu. Není přitom důležité, jestli se proti nám rozběhl obrovský pes s vyceněnými zuby anebo na nás křičí rozezlený šéf či nejsme schopni utišit rozdivočelé děti. Chce nás ochránit, a tak nás nutí, ať vyhledáme bezpečí. Abychom však zůstali v pohotovosti, je třeba velkého množství energie, kterou tělo musí někde ušetřit.

Mozek volí nejsnazší cestu: zastavení některých fyziologických pochodů v našem těle, které nejsou v danou chvíli tolik potřebné. Pokud jste tedy vystaveni stresu dlouhodobě, vypadávají nám vlasy, přestávají růst nehty nebo začne zlobit imunitní systém. Zablokuje se také vyplavování oxytocinu, protože ve stresu potřebujeme chránit sami sebe – stáváme se tak méně štědrými k okolí a ztrácíme obvyklou empatii a emoce jako láska, důvěra, přátelství či štědrost jdou zcela pochopitelně stranou. Díky masáži se hladina kortizolu snižuje a hormony serotonin, dopamin a oxytocin si pak mohou najít znovu cestu k důležitým nervovým zakončením.

Pravidelné masáže mají u dospělých jednoznačně pozitivní vliv na úlevu od chronických bolestí, na celkovou imunitu i na autoimunní onemocnění, jako je například astma, únavový syndrom a další. Díky celkovému zklidnění a harmonizaci těla pak dochází také k úpravě poruch spánku, úzkostí i depresí a dalších psychických obtíží. O tom, jak může být masáž důležiá pro psychiku a co se při ní děje, si můžete přečíst v sekci: Naslouchám vám.

Dotek má užasnou moc. Působí blahodárně na celý organismus – relaxuje tělo, léči duši, harmonizuje celý energetický systém. Pomocí doteku se mohou dít zázraky - jak na fyzické, tak i na psychické rovině. Někdy stačí jen jemný, něžný dotek a otevírají se cesty k emocím pohřbeným hluboko uvnitř.